Prihlásenie
Katalog produktov Skryť

Ako na montáž polykarbonátu?

  • 27.05.2018
  • 11

Zastrešenie pergoly svojpomocne? Internet bohužiaľ obsahuje veľa chýb a zavádzajúcich postupov, my pre vás máme návod, ako správne postupovať s profesionálnym výsledkom jednoliatej priesvitnej strechy.

Návod inštalácie chápme ako článok, ktorý chronologicky popisuje kompletný postup montáže položenia dutých polykarbonátových dosiek vrátane vhodnej prípravy nosnej konštrucie. Pre názornosť a lepšie pochopenie všetko vysvetlíme na modelovej streche v rozmere 6 x 4 m. Výsledkom bude pergola s efektom takzvanej jednoliatej strechy, teda pri spodnom pohľade nebudú vidieť nevzhľadné spoje a súčasne bude ošetrený postup inštalácie, ktorý eliminuje praskavé zvuky spôsobené tepelnou rozťažnosťou polykarbonátu.

Výber polykarbonátu

Najprv by sme si mali zvoliť materiál zastrešenia, podľa neho potom pripravíme samotný raster trámikov, ktoré ho ponesú. Minimálna hrúbka polykarbonátu by mala byť 8 mm, ideálom sú však 16 alebo 10 mm hrubé komôrkové dosky. Materiál doporučujeme zakúpiť vo vyšších gramážach, ktoré spoznáte podľa nadštandardnej 10 ročnej záruky. V prípade desaťmilimetrového dutého polykarbonátu ide o dosky s plošnou hmotnosťou 1,7 kg na meter štvorcový. Na trhu nájdete dosky aj s výrazne nižšími hodnotami, tie však pre seriózne realizácie neodporúčame, pretože práve tu cena materiálu zásadne odráža aj výslednú kvalitu, respektíve životnosť zastrešenia. Normovaná šírka dutinkové dosky je vždy 2,1 m, dĺžka potom vychádza z podielov rozmeru 6, 7 alebo 13 m. Polykarbonát objednáme v rozmere 4 x 1,05 m, ktorý vychádza z vyššie uvedených východiskových formátov. Teda pre náš príklad použijeme šesť polykarbonátových tabúľ.

Príprava nosného rastra

Šikmé spádové trámy, odborne krokvy, budú mať šírku 6 cm a vzájomne osovo vzdialené by mali byť 98 cm, nato aby sme vytvorili symetrickú vzdialenosť aj u krajných trámikov, kedy počítame s presahom krytiny 5 cm, okolo celého obvodu. Nesmieme zabudnúť na priečne laty, ktoré zamedzia priehybu plastovej krytiny, vzdialené od seba budú až 2 m, teda použijeme tri kusy. Laty zapustíme do krokiev a vytvoríme tak jednotnú kontaktnú plochu, ktorú pokryjeme podkladovou penovou páskou a máme pripravený podklad pre dutinkový polykarbonát.

Priečne laty zapustíme a raster potiahneme penovú páskou

Položenie krytiny

Dosky postupne ukladáme na pripravený podkladový rám, vždy s diletačnou medzerou 2 cm na strede krokvy, áno dosky si zúžime podľa potreby, krajové budú širšie (105 cm) a vnútorné užšie (96 cm). Spoje prekryjeme prítlačnou lištou a fixujeme po 33 cm pomocou nerezových skrutiek. Iba na hrane strechy vrutmi neutahujeme, to aby sme v ďalšom kroku mohli pod prítlačnú lištu podsunúť lišty ukončovacie. Ochrannú fóliu strhneme iba v mieste kontaktu s lištovaním a trámiky, vďaka tomu máme istotu, že si nechtiac nepoškodíme dôležitú UV ochrannú vrstvu polykarbonátu. Transparentnú fóliu odstránime až po dokončení celej inštalácie.

Dutý polykarbonát spojíme prítlačnou lištou

Spodnú otvorenú hranu dutých dosiek ukončíme ventilačnou páskou a následne ukončovacou lištou s odkvapničkou. Oproti tomu vrchnú hranu zalepíme páskou z hliníka a opäť zalištujeme ukončovacou lištou. Bočné (spádové hrany) osadíme lištami typu F, s orientáciou smerom dole, to aby sme zabezpečili správne odkvapkávanie tečúcej vody aj po stranách a ochránili tak nosnú konštrukciu proti vzlínajúcej vlhkosti. Všetky lišty nasadzujeme vždy nasucho, bez nutnosti akéhokoľvek lepenia. Výnimkou je vytvorenie decentného "nábehu", pomocou silikónu na plasty, v mieste vrchného kontaktu okapničkovej lišty a krytiny, tento detail zamedzí nevzhľadnému zanášanie nečistotou v mieste prechodu oboch materiálov.

Pri pohľade krytina pôsobí jednoliatym dojmom

Ako ste si iste všimli, všetky fixačné body sú riešené na úrovni lištovania, čím je zaistené dôležité jednoduché uloženie polykarbonátových dosiek, ktoré v dôsledku tepelnej rozťažnosti nevydávajú nechcené "praskavé" zvuky. Nová pergola vás tak nebude rušiť a predovšetkým, vďaka dodržaniu jediného správneho inštalačného postupu, bude široko ďaleko obdivovaným doplnkom vášho rodinného domu.

Nakoniec ešte dôležitá otázka, zvládnete inštaláciu svojpomocne? Rozhodne áno, a ak sa budete riadiť naším postupom, výsledok nemôže dopadnúť zle, naopak budete mať radosť z odvedenej vlastnej práce a naozaj profesionálneho výsledku. Teda poďme spoločne do toho a rovno začnime výberom optimálneho polykarbonátu.

 

Diskusia

11 otázok
Pridať otázkuZrušiť
vzorky

Dobrý den, potřebuji dutinkový polykarbonát, tl. 8 nebo 10mm, ale pouze v rozměru 310 x 310mm. Je možné toto koupit, aniž bych musel zakoupit celou desku jako vzorek?

Bohužel, vzorky nezasíláme, je nutné zakoupit nejmenší nabízenou desku, ze které by Vám požadovaný rozměr byl vyříznutý a odřezky zaslány spolu s ní, jinou možnost v našem portfoliu služeb bohužel nemáme.

Jaký je rozdíl mezi montáží komůrkového plexiskla a komůrkového polykarbonátu?

Dobrý den,

Jediný rozdíl v montáži je použité těsnění. V případě komůrkového plexiskla se používá silikonové těsnění Alu-Top Elox, které je možné společně s dalším příslušenstvím potřebným k montáži zakoupit společně s deskou.

Tým Buildex

 

Formátování

Dobrý den, měl bych zájem o formátování desek, jak probíhá? A kolik by to stálo. Děkuji

Dobrý den, formátování desek obvykle probíhá tak, že si objednáte větší desku, ze které je Vám zdarma vyříznut požadovaný formát. Rozměry, na které chcete desky nařezat vepíšete do okénka, které se Vám automaticky objeví u objednávky. V případě zájmu jsou Vám zaslány i odřezky. Služba formátování je zdarma.

Podmínky montáže

Přeji dobrý den, připravuji konstrukci na pergolu o rozměrech 5 x 4,80 m dle Vašeho návodu a předpokládám použít na zastřešení polykarbonátové desky Makrolon 10 mm. Za jakých podmínek lze montáž provádět v zimním období? Mám obavu, že při pochůznosti může dojít k poškození desek v důsledku mínusových teplot. Děkuji za odpověď.

Dobrý deň, doporučujem polykrbonát montovať pri 15 °C, minimálne pri 10 °C nakoľko tento materiál sa rozpína a ak by ste montovali pri nižších teplotách tak byl materiál inú roťažitosť ako pri vyšších teplotách v lete a mohlo by to tam robiť neplechu :-)

Montáž zastřešení terasy

Dobrý den, prosím o informaci ohledně zastřešení terasy. Chtěla bych si zakrýt pergolu - terasu na adrese Na Císařce, Praha 5. Na terase - balkonu ve čtvrtém nejvrchnějším poschodí mám dřevěné trámy na které bych ze zvrcha chtěla přimontovat čirý polykarbonát či plexisklo k zakrytí, aby mi na balkon nepršelo. Šířka cca kolem 2 m, délka kolem 10 m. Nemusí být zakryté celé. Všimla jsem si, že máte ks max. 5 m. Předem děkuji za info zda by šla u vás objednat montáž. S pozdravem Šarlota Tomášková

Dobrý den, paní Tomášková, montáže tohoto typu bohužel neprovádíme, rádi Vám však poradíme s výběrem zastřešení. V případě zájmu můžete využít naší infolinky.

vruty

Dobrý den, mám jeden dotaz. Je možno použít vruty Covestro pro připevnění desek Guttaliss Makro ST?

Tieto vruty sa používajú na profilované polykarbonáty. Nie je vlastne potreba žiadna distančná podložka a podkladová penová páska sa na rastr nedáva.

Dotaz k montazi

Dobry den,omlouvám se,ale nemužu to najít.Chci koupit polykarbonátové desky guttagliss makro na pergolu 3x3metry,jak daleko od sebe má přichytit na šířku i výšku a ve vlně a nebo na vlně. děkuji Myšák

opačne

Ak dutinky budú osadené horizontálne o tomto rozmere 210 x 600 , môže sa stat, že sa to bude ohýbať (stáčať) ? Jedná sa o 90´ montáž.

Obecně záleží na podkladovém roštu, který by měl mít zapuštěné příšné latě maximálně po 2 m a krokve maximálně po 1 m, pak bude vše v pořádku. Ovšem raději nám zavoljete, můžeme Váš projekt projít a zvolit optimální řešení.
šírka-dĺžka

Zdravím,chcel by som sa spýtať pri rozmere 6000 x 2100 mm , ktorá z toho je uvádzaná DĹŽKA DUTINKY. Ďakujem

Dobrý den, rozměr 2,1 m je vyústění dutinek a rozměr 6 m je délka desky (pro ilustraci, pokud byste do dutinky vhodil korálek, bude se kutálet celých 6 m).
Ohýbání

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se krytina dá ohnout? Chystáme sklad plechů a děláme průzkum jakou krytinu. Získali jsme jacklové oblouky s rádiusem cca R 4m. Děkuji. Mádle.

Dobrý den, ano samozřejmě, ukázkou mohou být obloukové skleníky z polykarbonátu, které naleznete v naší nabídce.
UV ochrana polykarbonátové desky

Dobrý den, zajímalo by mě, jak bezpečně poznám na které straně je UV ochrana? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, UV stranu poznáte dle popisků na ochranné fólii, kterou je každá deska opatřena.

Top články

Hľadáte príslušenstvo k tovaru vo vašom košíku?

Je vám k dispozícii v tejto ponuke.