Prihlásenie
Katalog produktov Skryť

Dosť vlhkosti: tvarovky strateného debnenia

  • 20.06.2022
  • 2
  • Dominik Hegmon

Zahliadli ste v sekcii odvetrávanie podláh špeciálne tvarovky a zaujíma vás, na čo presne slúžia a ako ich použitie vyzerá? Potom presne pre Vás máme článok, kde sa tomuto dômyselnému systému pozrieme na zúbok a preskúmame jeho mnohé prednosti.

Zemná vlhkosť. Všadeprítomná sila, ktorá má za následok pomalú a tichú devastáciu budov. Pravdou ale je, že pomocou správnych opatrení môžeme vlhnutie muriva, opadávanie omietok, rozširovanie plesní a degradáciu stavebných materiálov pomerne ľahko predísť. Systém, ktorý vám v tomto článku predstavíme, slúži ako spoľahlivá prevencia pre novostavby, ale aj akútne riešenie pre staršie, vlhkosťou sužované budovy. Poďme si spoločne prejsť, akými spôsobmi odvetrávania podláh pomocou špeciálnych tvaroviek bojuje proti vzlínajúcej vlhkosti, ale aj hromadeniu nebezpečných plynov zo zemskej kôry, ako je napríklad radón.

V jednoduchosti je sila

Princíp tohto druhu odvetrávania podláh je založený na kontinuálnom prúdení vzduchu cez dutinu vzniknutú zabetónovaním špeciálnych tvaroviek strateného debnenia do štruktúry novej podlahy. Tieto špeciálne tvarovky sú vyrábané z plne recyklovaného polyetylénu (HDPE) a laikovi by tvarom mohli pripomínať stoličky so zarovnanou alebo vyklenutou hornou stranou. Delíme ich na monotvarovky, teda kusové, často vyššie modely, a polytvarovky, ktoré sú tvorené zoskupením tvaroviek do plata a dosahujú spravidla menšie výškové rozmery. Z týchto prvkov zostavujeme súvislú vrstvu, ktorá svojím tvarom vytvorí formu pre monolitickú betónovú podlahu na pilieroch, medzi ktorými zostane otvorená dutina na prúdenie vzduchu.

Do vzniknutej dutiny privádzame z exteriéru chladný, suchý vzduch, ktorý pri svojom prechode naberie nazhromaždené nežiaduce elementy (vlhkosť, radón) a odvodným kanálikom opustí stavbu. Vďaka využitiu fyzikálnych fenoménov, konkrétne komínového efektu, sa celý systém zaobíde bez akejkoľvek energie. Samočinný ťah je zaistený iba vyvedením ventilačných kanálikov na protiľahlých stranách budovy a v rozdielnych výškach. Vďaka tomu budú pri opačných ústiach systému nerovnovážne podmienky, t. j. rozdielne teploty a tlak, čo vyvolá prirodzenú snahu o vyrovnanie - v našom prípade - rozprúdením vzduchu.

iglu_proudeni_vzduchu

Ako renesančný človek

Teraz už máme pomerne jasnú predstavu o využití tvaroviek na odvetranie vzlínajúcej vlhkosti a radónu zo zemskej kôry, ale zoznam prínosov a možností tu nekončí. Ako sme už spomínali, tvarovky sú k dostaniu v rôznych tvarových a výškových prevedeniach. Pri výbere správneho modelu sa v prvom rade chceme vždy zamerať na veľkosť. Čím vyššie prvky zvolíme, tým priestrannejšiu dutinu vytvoríme a o to efektívnejšie bude prúdenie. K tomu všetkému nám v podloubí vyšších tvaroviek vznikne rozmernejšia kontaktná plocha prievanu s obvodovým murivom, čím zapríčiníme znižovanie obsahu vlhkosti nielen v dutine ale aj v murive. Vďaka tomu sa dá vyhnúť technicky aj finančne náročným sanačným praktikám, ako je podrezávanie, elektroosmóza alebo chemická injektáž.

Vyššie popísané je primárny účel a umenie tohto odvetrávacieho podlahového systému, avšak v priebehu rokov našli tieto tvarovky zaujímavé uplatnenie pri rozsiahlych developerských projektoch ako odľahčovacie a izolačné technológie, ktoré dokážu výrazne znížiť materiálne a ekonomické náklady na betón. Dôležité je si tiež uvedomiť, že podlahovú dutinu môžete bezpečne použiť na vedenie všetkých druhov inžinierskych sietí: elektriny, vody, plynu i kanalizácie či telefónnej prípojky.

Záverom je nutné uviesť, že či už ste chalupár pred rekonštrukciou chaty, kastelán spišského hradu plánujúci renováciu alebo pražská smotánka zvelebujúca historický dom v srdci hlavného mesta, zvolením tohto typu odvetrávania neurobíte najmenšiu chybu. Z praktického hľadiska sa jedná o fyzicky príjemne nenáročné riešenie, čo sa pokládky týka. Tvarovky sú nízke svojou hmotnosťou a systém ľahko pochopiteľný. Celý všeobecný postup inštalácie si detailne preberieme čoskoro v chystanom článku a pokiaľ ste ešte len zbierali informácie v príprave na nákup, potom ráčte nahliadnuť do našej špecializovanej kategórie odvetrávania, kde pre Vás máme logicky a intuitívne roztriedené jednotlivé komponenty aj cenné informácie a rady.

Izolácia proti vlhkosti a radónu Daliform IGLÚ

Diskusia

2 otázky
Pridať otázkuZrušiť
Poradenství

páni, páni, posílám manželovi.. mohl by kdyžatk zavolat o radu, co a jak?

Dobrý den, paní Charuzová, ano, naši technici jsou na infolince každý všední den od 7:00 do 16:30 a dokáží Vám poradit se správným výběrem i samotnou procedurou. Kontakt na infolinku najdete v naší poradně, případně můžete zanechat dotaz skrze formuláře tamtéž. 

Co je potřeba

Mohu se zeptat, co tedy člověk všechno potřebuje k vystavení tohoto systému? Díky

Dobrý den, pane Ponejší, 

Vezmeme-li to chronologicky, pak potřebujete geotextilii, štěrk o frakci 8/16, KG trubky, případně i drenážní trubku, potom samotné tvarovky, armaturu - buď kari síť, nebo perlinku- a beton. To jsou samotné nezbytné komponenty k vybudování podlahy s odvětrávanou dutinou.

Top články

Hľadáte príslušenstvo k tovaru vo vašom košíku?

Je vám k dispozícii v tejto ponuke.