Prihlásenie
Katalog produktov Skryť

Príslušenstvo robí skleník

  • 20.09.2022
  • 3
  • Dominik Hegmon

Poznáte príslovie šaty robia človeka? Tak obdobne je to aj pre skleníky a ich príslušenstvo. Existuje ho celá rada. Niektoré je navyše, iné nevyhnutné. V našom novom článku zistíte všetko potrebné na to, aby ste už nikdy nemuseli tápať, ktoré vybrať či ešte zaobstarať, aby všetko rástlo tak, ako má.

Nedýchateľný vzduch, ťaživé dusno, pach tlejúce organické hmoty, vysušená, popraskaná zemina, nepriestupný priestor kúriaci sa v spleti mŕtvej buriny, bývalých rastlín a zhrdzaveného záhradného náčinia. To je ale desivá predstava, nemyslíte? Aj takto by mohol vyzerať interiér skleníka, keby sa o neho nikto nikdy nestaral – napríklad v mylnom domnení, že jeho obstaraním a rozmiestnením rastlín je úplne postarané. My ale veríme, že sa tento takmer apokalyptický scenár netýka našich vážených čitateľov a aby bolo udržanie funkčného a produktívneho skleníkového pestovateľstva čo najjednoduchšie, prejdeme si v tomto článku dostupné možnosti príslušenstva, ktoré skvele prospeje rastlinám, záhradkárom i samotným skleníkom.

Plodiny na prvom mieste

Či už rastliny plodiace alebo kvitnúce – jedna vec je istá: sú to živé organizmy, ktoré na svoj rast potrebujú vhodné podmienky. Nie príliš vysoká, ani nízka okolitá teplota, dostatok vody a potrebné živiny sú základnou sadou potrieb, na ktorých nastavenie a udržanie je možné využiť okrem samotného skleníka aj najrôznejšieho príslušenstvo.

Okná sú pre skleník niečo ako volant pre auto. Sú nevyhnutné a riadia funkčnosť skleníka ako takú, pretože bez nich by sme nedokázali dosiahnuť potrebnú cirkuláciu vzduchu, ktorá je životne dôležitá na udržanie vhodnej teploty za rozpálených letných dní. Okrem toho sa vetraním reguluje vzdušná vlhkosť, ktorá nie je sama o sebe zlá, ale jej nadmiera vytvára ideálne prostredie pre vznik a rozšírenie plesní. O tom ako správne vetrať, sme už pojednávali v našom článku Kto nevetrá, ten nezberá, ktorý rozhodne stojí za to prečítať. Pre nás je teraz dôležité vedieť, že bez okien sa nezaobídeme a že k dispozícii máme rôzne typy.

Strešné okná sú určené na osadenie do strechy, pri oblúkových skleníkoch do hornej časti oblúka, a slúžia na odchádzanie horúceho vzduchu, pretože ten sa prirodzene presúva do vyšších polôh. Odporúčaný minimálny počet strešných okien je 1 na základnú 3 až 4metrovú dĺžku skleníka a s každým ďalším 2metrovým predĺžením potom pridávame 1 ďalšiu. Na odchod vzduchu môžu rovnako poslúžiť aj čelné okná umiestnené v priečelí.

Na prívod chladného prúdenia existujú aj bočné okná, najčastejšie tvorené lamelami, ktoré sú k niektorým modelom skleníkov k dispozícii. Vetranie sa samozrejme vykonáva aj dverami, pri ktorých použití si musíme ale dávať pozor na silné poryvy prichádzajúce z ich strany, aby nedošlo k poškodeniu rastlín.

Na väčšinu strešných a na vybrané čelné a bočné okná je možné nainštalovať automatické otvárače. Ich samočinnosť je založená na tepelnej rozťažnosti parafínu, čiže vosku, alebo oleja, ktorý je obsiahnutý v pieste ovládajúcom rozovretie ramien. Podľa aktuálnej výsadby si na ňom nastavíte teplotnú hranicu, pri prekročení ktorej sa vám okno otvorí a vy tak nebudete musieť situáciu riešiť manuálne vždy, keď sa teplota zmení, ba čo viac, môžete si dovoliť napríklad bez strachu o rastliny odísť na dovolenku. Než by ste sa na ňu ale vydali, je potrebné ešte vyriešiť zavlažovanie.

Na riadnu ventiláciu je možné použiť polené otváranie dverí, bočné lamelové okná a automatické otvárače na okná strešné.

Obísť so zavlažovacou kanvicou v ruke niekoľko rastlín v malom skleníku nie je problém. S väčšími modelmi a prípadne susednými kvetinovými lôžkami by ste sa však mohli celkom poriadne zapotiť, takže je to dobrá správa, že v súčasnosti môžeme získať dostatočný výber zavlažovacích systémov. Mikro - sklon môže zabezpečiť stálu dodávku malého množstva vody presne tam, kde je to potrebné - v pôde okolo koreňového systému rastliny. Kvapkovú závlahu je možné napojiť pomocou patričných redukcií na vodovodný rád aj na čerpadlo v nádrži s dažďovou vodou a vďaka časovaču môžete optimalizovať ideálne trvanie procesu. Okrem úspory vody má táto možnosť aj výhodu v tom, že nedochádza k zachyteniu kvapiek na telách rastlín, ktoré bránia potenciálnym popáleninám, pretože tieto kvapky fungujú podobne ako šošovky. Existujú však rastliny, ako sú rôzne druhy tropických stromov, kvetov a plodín, ktoré potrebujú vlhkosť vzduchu. Pre tieto prípady sú vhodné tlakové zavlahovače vytvárajúce vďaka miniatúrnym otvorom v potrubí vodný opar, čiže hmlu. V neposlednom rade musíme zvážiť možnosť, kde v skleníku nie je žiadne elektrické pripojenie. Tu by situáciu vyriešili buď závlahové systémy solárne, ktoré si potrebnú energiu vytvárajú sami, alebo samospádové konštrukcie napojené na nádrž v exteriéri skleníka. Automatické otvárače teda regulujú teplotu a zalievanie sa vyrieši - vašej bezstarostnej dovolenke už nič nezabráni.

Aby sme doplnili zoznam pomocníkov, ktorí pomáhajú rastlinám s teplotnými problémami, nesmieme zabudnúť na teplomery, hygrometre a tieniace látky na slnko na výdatné letné dni a na jemné obdobia na začiatku vegetačného procesu. Z druhého pólu nesmieme zabudnúť na vykurovacie prostriedky. Použitím elektrického zahrievania v spojení s regulačnými termostatmi môžeme sezónu predĺžiť aj do zimných mesiacov. Čerstvý domáci šalát znie celkom dobre na vianočné sviatky, čo si myslíte?

Kvapková závlaha dodáva vodu tam, kde je potreba, teplomer postráži podmienky a v prípade zimy sa dá skleník vyhrievať.

Pracujte v skleníku radosti

Je zrejmé, že keď sa rastlinám darí, záhradník je už šťastný. To však neznamená, že neexistujú žiadne vychytávky, ktoré by boli príjemnejšie a zjednodušené nevyhnutnými lekciami v skleníku. Od koreňov so sadenicami až po potrebné záhradné nástroje nájdeme veľa vecí, ktoré je potrebné niekde dočasne alebo natrvalo umiestniť. K rade klasických skleníkov v našom katalógu je možné prikúpiť policové systémy, ktoré toto praktické úložné miesto poskytujú a nezriedka tiež spevňujú celkovú konštrukciu. Podobnú funkciu ako police zvládnu pestovateľské stoly, ktoré okrem možnosti uloženia ponúkajú pracovnú plochu a zároveň nie sú viazané na jedno miesto, vďaka čomu umožňujú presádzať, upravovať aj vytvárať tam, kde je to práve potrebné.

Akrobácia medzi záhonmi a neustále zohýbanie už nie je jedinou možnou cestou. V posledných rokoch má trend vyvýšených záhonov mnoho výhod. Okrem toho, že šetrí vašu chrbticu, tiež dovoľuje separáciu od podkladnej pôdy, čím môžeme minimalizovať množstvo prerastajúcich burín. Možno ich vybudovať priamo vo vysutej podmurovke alebo prikúpením samostatne stojacich vyvýšených záhonov. Priechodný priestor je potom možné vybaviť o záhonové chodníky, ak by ste si radi uľahčili prácu so samovýrobou.

Predtým, ako dokončíme tento článok, sa na chvíľu zastavíme nad sortimentom, ktorý prospieva samotnému skleníku. V súčasnosti existuje celá škála, ktorá je odlišná v tvare a materiáli. Jedna vec ale zostáva naprieč skleníkmi daná a stále rovnako zásadná - údržba. Každá sezóna správne končí poriadnou dezinfekciou konštrukcie a pôdy, na ktorú sa tradične používa sviečka sulfur a dusíkaté vápno. O tom, ako pri tomto procese postupovať sa môžete dozvedieť v našom článku Zbohom škodcovia alebo dezinfekcia skleníka. Špecifickým príslušenstvom polykarbonátom opláštených skleníkov sú ventilačné pásky a U-profily, ktoré pomáhajú udržať stav komôrkových dosiek v bezproblémovom stave. Vďaka nim sa do dutín nedostane hmyz a neporiadok, ktorí by ich časom úplne zaniesol.

Dostali sme sa práve nakoniec nášho prieskumu zvyšných aj nevyhnutných typov príslušenstva k vašim pestovateľským svätyniam a veríme, že sme danú problematiku jasne načrtli. Bez ohľadu na to, či už máte skleník alebo stále vyberáte, teraz máte nástroj na výber dodatočného sortimentu, ktorý nájdete na stránkach príslušenstva v kategóriách skleníkových typov: oblúkové alebo klasické. Malými krokmi možno zahradničenie previesť na príjemnú a jednoduchú činnosť, ktorá nám môže skvele prospievať a zároveň prinášať ovocie.. aj zeleninu. Tak hor sa do toho!

Diskusia

3 otázky
Pridať otázkuZrušiť
Požadavky rostlin

a hlídejte si děcka jaký teploty ty vaše rostliny poteřebují, máte internety ne :D

Dobrý den, 

ano, přesně jak říkáte, krom toho i vlhkost, potřebu slunečního svitu, závlahy a případné nežádoucí kombinace s dalšími pěstovanými rostlinami. 

Kotvení

myslím si že by bylo super napsat i článek o správným kotvení skleníků ať do podezdívky,do země nebo lankama třeba do verandy. Těch storek o tom jak se někomu zničil skleník sem už slyšel tolik a vždycky to bylo kvůli tomu že jsou lidi...ehm nepřítomni

Dobrý den,

děkujeme, to je skvělý nápad. :)

Těžké začátky

Jj, my jsme se o nutnosti příslušenství dozvěděli až kdyz jsme to první rok zazdili v naší Strelce to vypadalo jak ten popisek na začátku :D

Dobrý den,

tak to nás mrzí. Člověk je tak nadšen, že do toho skáče po hlavě a pak se může takto nepříjemně spálit. Jsme rádi, že nyní už jste našli tu správnou cestu. 

Top články

Hľadáte príslušenstvo k tovaru vo vašom košíku?

Je vám k dispozícii v tejto ponuke.