Prihlásenie
Katalog produktov Skryť

O hmyzom hotelierstve

  • 13.06.2022
  • 1
  • Dominik Hegmon

Aj na malom pozemku a s malým rozpočtom sa dá prispieť k blahobytu fauny a flóry vo vašom okolí. Vďaka hmyzím hotelom dokážete ponúknuť útočisko stovkám užitočných tvorov. Ponorte sa s nami do tajov tohto špeciálneho druhu hotelierstva.

Že vám príde spojenie „hmyzí hotel“ zvláštne? Tak sa pripravte, že v budúcnosti ho budete počúvať oveľa častejšie. Ide o výraz označujúci ľudskými rukami umelo vytvorené obydlia pre najrôznejšie druhy hmyzu. Za posledných pár rokov zažívajú tieto mini hotelíky z prírodných materiálov naozajstný boom a prečo tomu tak je, z čoho sa vyrábajú a ako nimi správne obohatiť svoju záhradu sa dozviete na nasledujúcich riadkoch, ktoré sme si pripravili, aby ste boli v obraze a možno aj zvážili zaobstaranie vlastného.

Prečo vlastne?

Hmyzia ríša je najpočetnejšou živočíšnou skupinou na Zemi, ale vplyvom ľudského pôsobenia jej rady za posledné roky výrazne rednú. Množstvo insekticídov, ktoré v súčasnosti používame, ničia široké masy týchto tvorov, a to či už nebezpečných, tak aj tých užitočných. Úroda každého pestovateľa je pritom priamo závislá od mnohých z nich, pretože časti hmyzu, ktorým hovoríme opeľovači, vďačíme za oplodňovanie rastlín, iným zase za požieranie druhov, ktoré našim záhradkám a záhonom škodia a v neposlednom rade tu sú druhy, ktoré tvoria potravu pre vtáctvo a jaštery. Bez hmyzu by bola prírodná biodiverzita v nerovnováhe, naopak ich prítomnosť uzatvára potravinový reťazec a povyšuje lokálnu i globálnu ekológiu. Prečo sú teda nové, umelo vytvorené obydlia pre týchto pomocníkov potrebné? Jednoducho preto, že spomínané skupiny nutne potrebujeme, bez nich by sme mali tŕnistú cestu k hojnému zberu a pretože príroda ako systém spolieha čiastočne na každom zástupcovi živočíšnej ríše. Čím viac útočísk vytvoríme a poskytneme na obývanie, tým väčšia je šanca, že o týchto nezištných pracantov neprídeme.

Pár slov o klientele

Tieto maličké rezidencie sa väčšinou skladajú z množstva rôznych materiálov, aby vytvorili prirodzené uprednostňované skrýše pre viac rôznych hmyzích druhov. Zakúpené hotelíky mávajú aj pôvabné vonkajšie prevedenie, štylizované napríklad do domčekov so sedlovou strechou. Ako výplne sa používajú staré tehly, škridle, drevo, dutinky tŕstia, bambus, kôra, kamene, suché listy, kartón a mnoho ďalšieho. Samotárske včely, skvelí opeľovači, preferujú na zahniezdenie vyvŕtané otvory v dreve, drevené kúsky s kôrou zase vytvoria apartmány pre chrobáky, stonožky, pavúky či drevomorky. Suchými listami, vetvičkami a steblami vyplnenej sekcie sú vyhľadávané lienkami sedembodkovými, ktoré sa výmenou za ubytovanie postarajú o vošky. Či už je použitý akýkoľvek materiál, je dôležité mať celú stavbu zastrešenú alebo prekrytú, aby organický materiál nezmokol a nezačal hniť. Kvôli dažďu sa snažíme vyvarovať ešte jednej veci – zostupnému spádu vyvŕtaných dier. Tieto otvory by mali mierne smerovať k vrcholu, aby sa nezaliali zrážkami a neohrozili obyvateľov. Pochopiteľne je zásadná aj povrchová úprava vstupných otvorov brúsnym papierom, pretože krehké telíčka zástupcov hmyzej rodiny by v opačnom prípade mohli ľahko prísť k úrazu.

Samotárska osa, lienka sedembodková a včela - typickí záujemcovia o ubytovanie a zároveň nápomocní tvorovia.

Najlepší možný spôsob

Ak začínate premýšľať o zriadení vlastného hmyzieho hotelíka a chcete vedieť, ako to urobiť správne, môže vám pomôcť prirovnanie k hotelom ľudským. Aj človek by si vybral hotel podľa ceny, kvality stravy, čistoty a umiestnenia. Hmyz hľadajúci azyl potrebuje bezpečie, to je teda otázka ceny, pretože na nebezpečnom mieste – napríklad v dosahu domácich miláčikov – by čoskoro zaplatili životom. Najčastejšie sa preto odporúča založiť hotel vo výške - ideálne od 1,5 do 2,5 m. Ak by ste si mohli byť istí, že ani na zemi by na nových návštevníkov nikto nezaútočil, potom je možné budovať obydlia na zemi. V tomto prípade stojí za zváženie aj nahromadenie kameňov pri základoch, kde by prípadne hmyzích obyvateľov mohli doplniť aj zástupcovia žiab a ropúch, ktoré by vám uľahčili od slimákov. Samotná lokácia hrá veľkú rolu. Primárne sa snažíme nájsť miesto, ktoré dostáva poriadnu porciu ranných slnečných lúčov. Tie zamedzia vzniku a rozšíreniu plesní. Okrem správnej priestorovej orientácie sa odporúča aj umiestnenie v blízkosti stromov a kríkov, z ktorých by sa potenciálni návštevníci mohli jednoducho presťahovať. Čo sa stravy týka, nemusíte sa báť nejakej prehnanej investície. Bohato stačí v okolí rozosiať niekoľko rôznych lúčnych kvetov, tým zároveň zvýšite rýchlosť nasťahovania, pretože rozkvitnuté, nektárom napchaté kvety vytvoria priamo do očí bijúcu pozvánku. Všeobecne môžete počítať s 2 až 4 týždňami, než začnete registrovať prvých nových obyvateľov, avšak táto doba je vysoko individuálna. Ani upratovania sa nemusíte obávať. Jediné, čo je dobré strážiť je rozšírenie plesní, nahromadenie starých pavučín a hlinou zaslepené otvory. Pri riadnom zastrešení nepremokavým materiálom a pravidelnému vystaveniu slnečným lúčov sa plesní takmer nemusíte báť. Staré pavučiny môžete opatrne omiesť starou prachovkou a hlinu z otvorov dostane pomocou malej vetvičky, alebo klinca. Pri očisťovaní si vždy dajte pozor, aby ste nejakému zabudnutému tvorovi neublížili.

Ukážky tvarovej rozmanitosti hmyzích hotelov z nášho katalógu.

Ako vidíte, zriadením hmyzieho hotela neurobíte nikdy krok zlým smerom, ba naopak. Životne dôležité tvory pre nás, prírodu i ostatné živočíchy - to je vaša potenciálna klientela, pre ktorú môžete urobiť toľko jedným malým rozhodnutím - obstaraním mini hotelíka, ktorý ku všetkému dokáže aj ozvláštniť vašu záhradnú scenériu. Robia toho pre nás veľa, tak je možno načase začať láskavosti vracať. V našej záhradnej sekcii nájdete malebné hotelíky rôznych veľkostí pre každého, kto chce urobiť správnu vec.

Hmyzí hotel ProGarden Alfred

Diskusia

1 otázka
Pridať otázkuZrušiť
Na balkón

Skvělý, přesně tak, pomáhejme ... my máme penzion třeba na balkóně, protože zahradu nemáme a máme tam pořád plno. :))

Dobrý den, 

to je krásný komentář, děkujeme. Ano, zahradou to v případě hotelů nekončí. Balkón, terasy, parky nebo i divoká příroda. Příležitosti jsou tady všude. 

Top články

Hľadáte príslušenstvo k tovaru vo vašom košíku?

Je vám k dispozícii v tejto ponuke.