Vážení zákazníci, radi by sme vás informovali, že skladové zásoby záhradných domčekov, prístreškov a skleníkov sú obmedzené. Preto odporúčame nakupovať záhradné stavby na jar 2022 už teraz.
Skladové zásoby záhradných domčekov, prístreškov a skleníkov sú obmedzené. Odporúčame neodkladať ich nákup.
Odporúčame nakupovať záhradné stavby už teraz.
0

Kotvenie záhradného domčeka

Lámete si hlavu nad tým, ako ukotviť záhradný domček bez zbytočných obáv, že by mohol uletieť k susedovi? S nami tejto nepríjemnosti ľahko predídete. Predstavme si štyri možné spôsoby, ktoré s trochou šikovnosti zvládnete aj sami bez pomoci profesionálnej realizačnej firmy. 

Kotvenie záhradného domčeka
Kotvenie záhradného domčeka

V momente, keď pre domček nájdete vhodné miesto, je potrebné začať riešiť dostatočné upevnenie a stabilitu. Každý domček je totiž potrebné postaviť na rovný a pevný povrch. Keby stál na nerovnom alebo sypkom teréne, či len na tráve, jednoducho by ho podomlela voda. Z toho dôvodu je nevyhnutné domček upevniť vhodným spôsobom. Spoločne sa teraz pozrieme na niekoľko možností.

Betónová doska

Ide o typický postup pri ukotvení záhradnej stavby, ktorý má za úlohu rovnomerne rozložiť váhu stavby na stavebný podklad. Kvalitný základ je tvorený zo stabilného a pevného materiálu ako je íl, hlina a kamene. Štrk, piesok a rašelinu ako stavebný základ určite neodporúčame. Dôležitým aspektom je tiež to, že základy musia siahať až do nezamŕzajúcej hĺbky. Tá je stanovená cca na 80 cm, vo vyššie položených oblastiach aj 140 cm.

Pred tým, než si začnete špiniť ruky od hliny a betónu, je dôležitá prvotná príprava, ktorá spočíva vo vymeraní plochy pomocou motúzika alebo latou. Zásadné je tiež skontrolovať, či pozemok stavby nemá šikmý sklon alebo neleží na svahu. Následne sa pozdĺž špagátu či laty vyznačí plocha sprejom a stavba môže začať. Začína sa hĺbením jamy, kedy by sa mala vykopať aspoň 30 cm hlboká vrstva. Potom sa prejde ku zhutneniu vibračnou doskou tak, aby podklad pri neskorších fázach nepôsobil problémy, neprepadal sa alebo dokonca nepoškodil hotovú dosku. V ďalšom kroku sa základová jama naplní štrkom, zhutní, znovu dosype štrkom a opätovne zhutní.

V tomto kroku pomaly prechádzame do fázy prípravy debnenia, ktoré musí byť rovnako vysoké ako základová doska. Po narezaní, spojení a kontrole správnosti uhlov a uhlopriečok prejdeme k uloženie rámu na plochu. Tu je potreba chirurgická presnosť, pretože každá nerovnosť by mohla vyústiť až do krivého a nerovného základu. Debnenie sa potom upevní pomocou konštrukčnej oceli, bez ktorej by mohlo nastať narušenie spojov jednotlivých kusov rámu po vyplnení betonom. Na štrkovú vrstvu príde PE fólia, ktorá zabráni príliš rýchlemu schnutiu betónu. V tomto momente nám už nič nebráni a môžeme prejsť k príprave betónu.

V tomto prípade sa nám otvárajú dve možnosti prípravy, a to ručne, alebo pomocou miešačky. Pri príprave väčšieho množstva betónu bude lepšie použiť miešačku, v opačnom prípade postačí obyčajný fúrik. Po dosiahnutí požadovanej konzistencie nasleduje vyplnenie a rovnomerné rozloženie betónu vo vnútornej časti debnenia. Ak rozmýšľate nad výstužou z oceľovej rohože, treba začať v spodnej tretine základu, kam sa výstuž vloží a následne sa zaleje betónom až k hornej hrane debnenia. Ak nad tým ale nerozmýšlate, tento krok sa preskočí a rám sa hneď vyleje až po okraj. Následne sa betón natlačí a riadne vyrovná.

Teraz už máme výhru skoro na dosah a blížime sa do cieľovej rovinky. Avšak, aj v tejto fáze preteku môžu nastať chyby, a tak to je aj v prípade kotvenia domčekov. Teraz nám už stačí "iba" zakryť plochu fóliou na cca týždeň. Tým sa pre nás ale práca nekončí, pretože musíme zabezpečiť, aby fólia zostala po celú dobu vlhká. Ak by nebola, betón by sa mohol príliš rýchlo vysušiť a na jeho povrchu by vznikli praskliny. Po uplynutí týždňa odoberieme fóliu, debnenie a vytiahneme oceľové tyče. V tomto bode už máme hotovo a môžeme prejsť k ukotveniu záhradného domčeka. K tomu sa najčastejšie používa kotviaca sada obsahujúca skrutky do steny, kotviace pätky a zápustné kolíky do betónového podkladu.

Samonosný rošt

Ďalšou alternatívou je výstavba domčeku na zemných skrutkách so samonosným základovým roštom. Túto možnosť je vhodné zvoliť napríklad v prípade nerovného terénu. Jednotlivé skrutky je možné zaviesť rôzne hlboko do terénu, a tým nám vznikne vodorovný základ. Medzi ďalšie výhody patrí prúdenie vzduchu pod domčekom, vďaka ktorému nehrozí vznik hniloby alebo plesní, ktoré by mohli domčeky z dreva napadnúť a poškodiť.

Príprava je značne podobná ako v prípade betónového základu. Na vybrané miesto položíme zostavený rošt, ktorý vyrovnáme na presný pravouhlý tvar. Je potrebné dbať na maximálne zmeranie uhlopriečok. Aj v tomto prípade je potrebná chirurgická precíznosť, pretože prípadné nepresnosti by v budúcnosti mohli spôsobiť veľkú škodu. Pokračujeme označením miest, kde budú otvory na skrutky. Zatlčením roxoru pripravíme potrebný otvor pre ľahšie vedenie skrutky. Ak je ale pôda príliš tvrdá, či sa na mieste nachádzajú kamene, je potrebné otvory prevŕtať zemnou vŕtačkou s SDS vrtákmi.

Keď je všetko pripravené, môžeme prejsť k uťahovaniu skrutiek. Nasadíme na ne pätky a následne pomocou originálneho zatĺkacieho kolíka zatočíme do pripraveného otvoru v teréne. Ak nemáme k dispozícii kolík, bude stačiť aj roxor. Pri uťahovaní je potrebná neustála kontrola toho, aby bola skrutka stále vo zvislej polohe. Ideálny postup je určiť si rovinu hornej strany a ostatné skrutky sa zavŕtajú v rovnakej výške. Dá sa to dosiahnuť pomerne ľahko. Položíme dosku na dve vedľa seba stojace skrutky a pomocou vodováhy vyrovnáme prípadné nerovnosti. V tejto chvíli už stací iba nasadiť viečka na skrutky, položiť na ne základňu a v poslednom rade zaistiť viečko proti prípadnému vytiahnutiu a máme hotovo.

Zámková alebo betónová dlažba

Tento variant prichádza vhod predovšetkým pri záhradných domčekoch, ktorých maximálny rozmer je 10 m2. Výhodami sú menšia prácnosť a náklady. Naopak nevýhodou je nemožnosť úplného upevnenia domčeka. Začína sa vykopaním jamy a následným osadením okrajov obrubníkom. V ďalšom kroku vyplníme jamu štrkom približne v dvoch tretinách a rovnomerne zhutníme vibračnou doskou. Následne pridáme ďalšiu vrstvu a opäť riadne zhutníme tak, aby podložie bolo dostatočne stabilné. Záhradný domček by mal stáť aspoň 5 cm nad terénom. Je dôležité podotknúť, že dlaždice musia byť umiestnené po celej płoche, nie iba po obvode. Než prejdeme k pokladaniu dlaždíc, vyplníme škáry a ešte raz spevňujeme vibračnou doskou. Je veľmi dôležité mať istotu, že povrch je rovný. Odchýlka síce povolená je, ale nemala by presahovať 0,5 cm na 100 cm, čiže 0,5%. Po dokončení všetkých čiastkových krokov môžeme prejsť k montáži domčeka.

Betónové pätky

Táto možnosť sa využíva najčastejšie na pozemkoch s veľkým sklonom alebo pri záhradných domčekoch väčších rozmerov, z toho dôvodu opíšeme túto možnosť len veľmi stručne. Princíp je veľmi podobný ako v prípade samonosného roštu so zemnými skrutkami. Rozdiel je v tom, že miesto skrutiek používame betónovej pätky o rozmere 10 x 10 cm.

Záver

Ako môžete vidieť, možností je viac než dosť. Dlažba je vhodná skôr pre plastové a plechové domčeky na náradie, samonosný rošt na menšie drevené domčeky. Ak plánujete kúpu väčšieho záhradného domčeka alebo chatky, najlepšie je zvoliť možnosť s betónovou doskou. Pevne veríme, že vás tento článok obohatil a v tejto chvíli už sa chystáte na záhradu s lopatou a presnou predstavou o tom, aký základ je vo vašom prípade potrebné pripraviť.

Diskusia

Odosláním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov

Příprava betonu

Radovan Lačík | 11. 3. 2021 reagovať
Jakou variantu přípravy betonu doporučujete?

Dobrý den, pro přípravu menšího množství postačí namíchat beton v kolečku. Postup je jednoduchý. Přidáte obsah pytle, požadované množství vody a namícháte pomocí lopaty. Hmota by měla být měkká a plastická a její kvalitu lze jednoduše zjistit pomocí stěrky. Pokud je povrch hmotný a lekslý, tak je beton dokonale připraven. Pokud se ale chystáte na přípravu většího množství, tak bude lepší použít míchačku. Nejprve zapnete mixér a naplníte ho 2/3 celkového množství vody. Pak přidáte betonové kamenivo a nakonec cement. Postupně přidáte zbývající vodu a následně vše dobře promícháte, zhruba tak 3 až 4 minut.

Buildex

Kotvení plechového domku

Jozef Dacej | 23. 10. 2020 reagovať
Môžem zostaviť plechový domček na samonosný rošt?

Dobrý den, samozřejmě že můžete. Pokud už ho máte vytvořený podle přesných rozměrů, tak v tom není žádný problém. Jestli ale chcete rošt teprve připravovat, tak je to za nás poměrně komplikované řešení. Pro plechový zahradní domek naprosto postačí obyčejná zámková nebo betonová dlažba, která je méně náročná jak časově, tak i pracností.

Buildex

Půda k instalaci samonosného roštu

Roman Schlieder | 21. 10. 2020 reagovať
Dobrý den, jaká půda je za vás nevhodná k instalaci samonosného roštu?

Dobrý den, samonosný rošt byste určitě neměl instalovat v písčité nebo v bažinaté půdě, ve změkčeném terénu těžkým deštěm nebo záplavou a v místech s vysokou hladinou podzemní vody.

Buildex

Zahradní domky se základnou

Josef Horký | 11. 8. 2020 reagovať
Prodáváte taky domky se základnou?

Dobrý den, v nabídce máme například dřevěné zahradní domky, které dodáváme společně se základovým rámem. K tomu už je jen zapotřebí si dokoupit vruty a víc potřebovat nebudete. Přikládám na tyto zahradní domky odkaz: https://www.buildex.cz/zahradni-drevene-domky-na-naradi

Buildex

Odporúčané články

Ako vybrať podkrovné schody?

Nebaví vás stále dokola tahat žebřík z garáže, aby jste vylezli na půdu? Nebo jste si zrovna pořídili dům či chatu a nevíte jak se pohodlně dostat na půdu? Nemusíte zoufat, máme pro vás řešení v podobě půdních schodů, které tento svízelný problém snadno odstraní. Jak je vybrat a na co si dát pozor se teď spolu podíváme v tomto článku.

Čítať článok

Proč nepodcenit součinitel prostupu tepla?

Chcete si pořídit schody nebo jen samotný výlez na půdu, ale neustále na vás někde vyskakuje prapodivný termín nazývaný jako „součinitel prostupu tepla“? V tomto článku se zaměříme právě na tuto veličinu a pomůžeme vám ji snadno pochopit.

Čítať článok

Jak vybrat správný okap?

Bádáte nad tím, jak správně vyřešit odtok vody z vaší střechy? Pak jste tady na správném místě. V tomto článku totiž rozebereme okapové systémy do poslední součástky, ať už jde o materiálové rozdíly, volbu správného rozměru a v neposlední řadě také to, jak uchopit za pačesy jejich instalaci. Neztrácejme čas a pojďme se na to společně vrhnout.

Čítať článok

Jak vybrat udírnu?

Při výběru vhodné udírny je dobré si nejprve zodpovědět následující otázky. Jak často a jaké množství potravin chceme běžně udit? Kde chceme udit? Kolik času jsme uzení ochotni věnovat? Pojďme tedy spolu propadnout kouzlu uzení s cílem postupně se stát mistry v tomto oboru.

Čítať článok

Hľadáte príslušenstvo k tovaru vo vašom košíku?

Je vám k dispozícii v tejto ponuke.