Prihlásenie
Katalog produktov Skryť

Aký je rozdiel medzi polykarbonátom a Plexisklom?

  • 12.10.2021
  • 2

Toto je jedna z častých otázok našich zákazníkov, poďme si teda raz a navždy stručne vysvetliť oba pojmy a ich možnosti praktického využitia.

Začnime od začiatku, polykarbonát je materiál, ktorý môže mať rôznu podobu spracovania v našom odbore sú to známe dutinkové alebo profilované dosky, ktoré primárne slúžia na zastrešenie pergol. Polykarbonát je však možné kúpiť aj v čistej podobe, tu potom hovoríme o takzvanom plnom polykarbonáte, kedy je možné objednať tabule s hrúbkou len niekoľko málo milimetrov až po silné centimetrové dosky. Toto prevedenie potom často porovnávame so známym Plexisklom, je to takto správne?

V zásade áno a ide o konkurenčné materiály, ktorých rozdiely si vysvetlíme nižšie. Kameň úrazu je v označení, kedy Plexisklo je obchodná značka, pod ktorou je predávaný plast známy pod skratkou PMMA (Polymetylmetakrylát) alebo aj ako akrylové sklo. Náš nadpis článku by teda technicky presne mal znieť, aký je rozdiel medzi polykarbonátom a polymetylmetakrylátom. Zákazníci potom často pletú oba pojmy av podstate všetky priehľadné dosky nazývajú Plexisklom, čo následne prináša problémy pri finálnom materiáli.

Teraz už máme jasno v nelogickom značení oboch plastov a môžeme si tak konečne jednoducho vysvetliť aký je medzi nimi praktický rozdiel.

Polykarbonát je veľmi húževnatý plast, ktorý odolá hrubému mechanickému zaobchádzaniu, je veľmi pružný a pri silnom mechanickom náraze môže dôjsť maximálne k roztrhnutiu alebo poškriabaniu. Uplatnenie nájde napríklad vo výrobe ako bezpečnostný štít strojov, ochranné zastrašenie kabín vysokozdvižných vozíkov, ale aj napríklad v architektúre alebo pohostinstve pri realizáciách, kde je riziko zranenia o bežné sklo.

Ide potom o dokonalý plast? Rozhodne nie. Úskalia je v jeho UV (ne)stabilite, kedy v základe polykarbonát nie je stabilný proti pôsobeniu slnečného žiarenia a je potrebné ho už vo výrobe opatriť ochrannou vrstvou. Tento ľahký film zaistí, že materiál môžeme dlhodobo používať aj vonku, bavíme sa o rádu minimálne 10 rokov. Táto životnosť je daná mierou mechanického opotrebenia, alebo lepšie odrením spomínanej vrstvy, kedy po jej degradácii materiál veľmi rýchlo krehne. Druhá nevýhoda je daná opäť UV filmom, ktorý časom zaobchádza a polykarbonátová doska sa stáva matnou až nepriehľadnou, tento efekt nemožno nijako odstrániť, pretože leštením by došlo k ďalšiemu odieraniu dôležitej ochrannej zložky.

A ako je na tom naše akrylové sklo ak chcete Plexisklo? Presne naopak, doska je tvrdá a pevná, ale v zásade krehká, kedy po veľmi silnom náraze môže dôjsť až k triešteniu ako poznáme u bežného skla. PMMA je stabilný už ako hmota, teda nepotrebuje žiadnu ochrannú vrstvu a po poškriabaní ho môžeme opäť vyleštiť. Rovnako tak nedochádza k zmatneniu povrchu a jedinou zásadnou nevýhodou je jeho rozbiteľnosť. Pozor, neporovnávajme s obyčajným sklom, stále sa bavíme o plaste, ktorého odolnosť je na úplne inej úrovni ak poškodeniu dochádza až pri naozaj silnom ataku. Plexisklo tak nájde uplatnenie na výrobu obchodných tabúľ a potravinárskych vitrín, detailov interiéru i exteriéru, alebo na zasklenie luxusných pergol.

Ako sami vidíte, nie je každý priehľadný plast rovnaký a vždy ich tak treba vyberať podľa účelu použitia, napríklad pretekár si osadí bočné okná svojho vrchárskeho špeciálu húževnatým polykarbonátom a majiteľ baru si vyrobí nasvietenú policu z dokonale číreho Plexiskla.

Plexisklo Evonik Plexiglas Satin Ice DF Akcia
Plexisklo Evonik Plexiglas Satin Ice DF

Diskusia

2 otázky
Pridať otázkuZrušiť
Pre zimuvzdorne kaktusy

potrebujem sklenik na zimuvzdorne kaktusy to je.....maximalne vetranie a maximalna priepustnost svetla.....dlžka okolo 3m.....širka 2-2.5m.....popripade ak by ste mi vedeli vyrobit samotnu kostru s podstavcom mam skla s karosy su to kalene skla .....je to ako samotne sklo hr.4mm....pri spravenej kostre by som ich vedel uložit s vašou pomocou pri riešeni kostry....s pozdravom

Dobrý deň, skleníky sú už vyroebené podľa normy. Možnosť objedenania si len kostry na mieru nie je u nás bohužiaľ možné. Odporúčam kontatovať priamo výrobcu skleníkov. Polykarbonát sa vyznačuje lepšími tepelnýmui vlastnoťami než sklo, takže odporúčam polykarbonát na zazimovanie rastlín. V našej ponuke máme aj ekonomické skleníky. V prípade vetrania odporúčam dvere na oboch čelách, a dodatočne inštalovať aj strené okná.

Hezký článek.

Dobrý den, děkujeme za zpětnou vazbu, snad jsme Vám pomohli v rozhodování :-).

Top články

Hľadáte príslušenstvo k tovaru vo vašom košíku?

Je vám k dispozícii v tejto ponuke.