0

Ako vybrať Top skleník?

Tešili ste sa na nákup nového skleníka, ale nakoniec sa vám zo stovky modelov len zatočila hlava a výber radšej odsúvate na ďaľšiu sezónu? Poďme si stručne prejsť celú problematiku a urobiť si v tom poriadok!

Ako vybrať Top skleník?
Ako vybrať Top skleník? Alebo, keď sa rozpíše odborník.

Prvá otázka naporúdzi je, či si vybrať tradičné sklo alebo aktuálne veľmi obľúbený polykarbonát, a čo je vlastne lepšie? Odpoveď je stručná, nevieme! Myslené samozrejme s nadsádzkou, ale pravdou je, že odpoveď nie je vôbec ľahká a v podstate by si mal odpovedať každý zákazník sám, poďme teda spoločne nájsť odpoveď.

Polykarbonát alebo sklo?

Áno, toto je potrebné rozmyslieť hneď na začiatku, než vám povieme vlastný názor, radi by sme vás upozornili na fakt, že je potrebné pozorne vážiť informácie, ktoré vám každý predajca dáva, pretože ten, ktorý má v ponuke len plast iste bude preferovať polykarbonátový skleník a opačne ostrieľaný skleníkár nenechá niť suchú na žiadnom pofidérnom plasťáku, čo nevydrží ani nápor rannej rosy. Ponaučenie, než vám niekto začne radiť, pozrite si, čo ponúka, a odhadnite mieru jeho zaujatosti.

Polykarbonátové skleníky subjektívne vnímame ako niečo funkčného, ​​kde hlavný prím hrá výkon produktu, opačne skleníky zo skla sú skôr srdcovou záležitosťou, niečo ako keď si dáte obľúbené pivečko z plastového kelímka alebo z perfektne oroseného pohára.

A teraz konečne trochu faktov. Polykarbonát má predovšetkým výrazne vyšší tepelno-izolačný odpor, teda lepšie drží nakumulované teplo, čo oceníte predovšetkým na začiatku a konci sezóny. Súčasne plastom opláštený skleník možno pomerne úspešne vykurovať, samozrejme v závislosti na hrúbke materiálu a kvalitu izolácie. Polykarbonát je ľahší ako sklo, teda aj nároky na robustnosť nosné konštrukcie sú výrazne nižšie, čo sa značne prepisujú do konečnej ceny, avšak každá minca má tiež svoj rub, a tu je to životnosť, pretože čím tenší oceľový plech je, tým rýchlejšie sa blíži skaza v podobe nemilosrdné korózie. Toto neplatí vždy, pretože na trhu sú aj konštrukcie z hliníkových odliatkov, kde toto tvrdenie je do istej miery vyvracajú. Ďaľšou pomerne dôležitou výhodou je bezpečnosť, máte deti, potom nechcený pád na zasklenie pružným plastom vyvolá maximálne vtipné video do rodinného albumu alebo virálne úspešnú fotku na instagram, v prípade skla už tak veselo nebude. Posledným argumentom potom môže byť jednoduchosť montáže a nenáročnosť na výstavbu betónového základu, ktorý je v prípade serióznej inštalácie skleneného skleníka nevyhnutnosťou.

Zdá sa, že polykarbonát je vo všetkých ohľadoch lepšou voľbou a nie je potrebné čítať ďalej, ale určite tomu tak nie je. Ako vyplynulo z predchádzajúceho odseku, sklenené skleníky majú výrazne, ešte raz, naozaj výrazne, robustnejší rám, predsa len to sklo niečo váži, teda aj celý pocit z konštrukcie je lepší, skúste si niekde pred hobbymarketem otvoriť dvere plastového skleníka, v porovnaní so silným až niekoľko milimetrovým rámom skla je možné prirovnať snáď len k žuvačke s kovbojom. A áno, na funkciu to nemá vplyv, ale ten pocit je nemerateľne iný, pre niekoho zásadný, pre iného absolútne nepodstatný. Ďalej možno prirodzene nadviazať životnosťou, kedy silné rámy starých sklenených mohykánov bežne pamätajú aj historicky menej šťastné chránená obdobie, škoda, že my toľko zabúdame. Teda, áno, sklenený skleník kupujete a staviate na desiatky rokov. Konštrukcia vydrží, sklo vydrží a opačne polykarbonát? Tu je zádrhel alebo skôr vlastnosť UV stability materiálu, ktorá je obmedzená ochranou vrstvou, ktoré sa mechanicky časom odiera a jedného dňa zmizne úplne, no, a potom milý "nesmrteľný" plast zlomíte dvoma prstami, presne ako kúpeľnú oblátku, tak, ako sa tomu neveriacky presvedčil aj sám veľký guru všetkých záhradkárov Filip Čapka v jeho relácii polopate na Českej televízii, kam sme boli nedávno prizvaní ako technický garant pri príprave epizódy na tému oblúkových skleníkov. To znie strašne, že? Ale nebojte, kvalitné vysokogramážny polykarbonát s jasným pôvodom vydrží aj 15 až 20 rokov, záleží na hrúbke a prašnosti prostredia. Záverom teda možno povedať, že sklenený skleník je o niečo komplikovanejší na stavbu a financie, ale to tak pri stavbách, ktoré vydržia aj nejaký ten desaťrok, býva.

 

Tvar skleníka

Záhradné skleníky môžeme v zásade rozdeliť na klasické so sedlovou strechou, medzi ktoré zaraďujeme aj modely takzvane k stene, a ďalej, teraz veľmi obľúbené, skleníky oblúkovej konštrukcie. Rozdiel je v metóde zasklievanie, kedy u klasických skleníkov používame jednotlivé tabuľky skla alebo plastu, a tie osadzujeme do menších rámov rovnako ako pri oknách. Toto riešenie má výhodu v kompaktnosti balení, ľahkej manipulácii a rýchle možnosti výmeny poškodenej časti. Opačne nevýhodou je najmä u plastov možnosť "vyskočenie" tabuľky pri zvýšenom tlaku, miera tohto rizika je závislá na sofistikovanosti technologického riešenia upínacieho systému. Môže sa tak prihodiť, že fúkne vetrík a sused, ktorý nakúpil veľmi výhodne u Alibaby, behá po záhrade a zbiera jednotlivé kúsky polykarbonátu. Kde teda hľadať rozdiel? Práve v systéme upevnenia, ktorý môže byť riešený od obyčajného zasunutie do drážky, cez svorky, po klik systém alebo skrutkovaný spoj cez prítlačnú úchytku. Opäť sa jedná o dôležitý bod, ktorý odporúčame pri výbere sledovať, napríklad klik systém do určitej sily neumožní vypadnutie tabuľky plastu ani pri jeho skrátení v dôsledku prehnutia.

Konečné rozhodnutie

Vidíte sami, že vaša otázka "Ako vybrať skleník?" nemá jasnú odpoveď a naozaj ju nedokážeme zodpovedať, veríme však, že sme načrtli hlavné všeobecné kritériá a body, ktoré by ste si mali pri nákupe myslieť. Výber vysnívaného záhradného skleníka,či sa bude jednať o nekompromisnú mašinu na plodenie vrchovatých debien paradajok a uhoriek, horský vojnový biobunkr alebo doplnok romantickej záhrady v štýle Provence, už necháme na vás.

 

Diskusia

Odosláním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov

Oblúkový skleník na základy

Přemýšlím Který | 17.08.2020 reagovať
Dobrý den, přemýšlím jaký skleník bych u vás koupil. Určitě polykarbonát a spíše obloukový. Chtěl bych co nejvíce prodloužit pěstební dobu. Myslím, že betonový základ bude proto lepší, ne? Velikost zhruba 12m2. Nadmořská výška zahrady cca 350m n m. Děkuji.

Dobrý deň, vo Vašom prípade by som zvolila skleník z rady Gardentec. Tieto skleníky sú oblúkové a vhodné na osadenie na základy. Veľkost si môžete vybrať 3 x 4 m, čo splňuje Vašich žiadaných 12 m2 avšak podľa skúseností od zákazníkov by som zvažovala veľkosť 6 x 3 m. V prípade predĺženia pestovacej sezóny odporúčam vybrať zasklenie 6 mm polykarbonátom. Konštrukcia oblúkových skleníkov umožňuje zakopanie alebo pripevnenie skleníka na základy. V prípade poradenstva nás neváhajte kontaktovať telefonicky a vyberieme pre Vás skleník na mieru :-)

Buildex

Jiří Hampl | 10.04.2020 reagovať
Dobrý den, jak správně situovat skleník podle světových stran, rady se mi dost rozcházejí. Děkuji Jirka

Dobrý den, ideál je hřeben skleníku orientovat směrem jih-sever a dveře směrem k jihu. Slunce se poté, jak postupuje po obloze, vystřídá na obou stranách skleníku.

Buildex

Zdeněk Červek | 23.03.2020 reagovať
Chci si koupit skleník. U nás však hodně fouká, musím ho postavit na otevřeném prostranství. Můžete mi prosím poradit typ? Skleníky jsou dle doporučení testovány do 75km/h. U nás je to v nárazech i mnohem více. Děkuji. Zdeněk

Dobrý deň, v odakze Vám poeisalm veľmi odolný skleník určený aj do horksých oblastí.

 https://www.buildex.cz/sklenik-volya-llc-strelka

Buildex

Sona Foldynova | 06.02.2020 reagovať
Dobry den, mam stare betonove bedneni o rozmeru 3.25x6 a rada bych do nej vlozila sklenik na běžné pestovani zeleniny.. rajčat a papriky.. mohu se zeptat co byste mi doporucili? Nechci nejvyssi cenu, ale i tak slusnou kvalitu. Moc diky

Dobrý deň, s dĺžkou skleníka nie je problém, ale so šírkou áno. Pokiaľ by ste mali možnosť základňu z vonka rozšíriť na rozmer 3040 mm, tak tam môžete postaviť skleník Growspot Master (3 x 6 m)

https://www.buildex.cz/sklenik-scobalit-growspot-master-rozmery-6-0-x-3-0-m-zaskleni-sklo-4-mm

Buildex

Vladimír Kabát | 26.12.2019 reagovať
Dobrý den, lze toto nabízené prodloužení dveří použít i pro obloukový skleník? Ptám se na kompatibilitu, zda-li náhodou není prodloužení (zapuštění) nabízených dveří GROWSPOT nebo VARIANT rozměrově shodné s obloukovým skleníkem. Děkuji Kabát

Dobrý deň, predĺženie dverí je kompatibilné len so skleníkmi rady Growspot.

Buildex

Jan Smola | 17.10.2019 reagovať
Dobrý den. Mám zahradu ve svahu, tak jsem vybetonoval základ pod skleník s vnějším rozměrem 320 x 422 cm a šíři základů 20 cm. Vstup je na kratší straně s potřebou prodloužení vstupních dveří o cca 80 cm. Je možno si takový skleník u vás objednat? Děkuji za odpověď a přeji krásný den. Jan Smola

Dobrý deň, pri niektorých skleníkoch z našej ponuky je možné si objednať zapustenie dverí od 10 cm a vyššie. Pripájam odkaz kde si toto zapustenie môžete vybrať.

https://www.buildex.cz/dvere-pro-zahradni-skleniky

 

Buildex

Martin Halama | 05.08.2019 reagovať
Dobrý den, plánuji pořídit si Váš skleník Growspot M35, 3x4,5 m délky, ze skla. Chci se zeptat: 1) zda budou postačovat základy ze ztraceného bednění - kdy dutá betonová "cihla" má šířku 14,5 cm (výšku 25 cm, délku 49 cm) 2) jakou doporučujete hloubku základů 2) prosím o bližší vysvětlení co znamená vyjádření, že " 0,5 m skleníku = 495 mm základů" Děkuji velice za odpověď a přeji hezký den, Martin Halama

Dobrý deň, základy v rozmeroch sú dostatočné a vhodné na použitie ako základ pre skleník. Hĺbka základov by mala byť správne do do nezámrznej hĺbky, čo je okolo 80 cm, ale v pohode môžete zvoli hĺbku 20, 40 alebo 50 cm. Vyjadrenie " 0,5 m skleníku = 495 mm základů", znamená že pokiaľ budete chcieť skleník predĺžiť alebo skrátiť zo základných rozmerov sa k základu pripočíta alebo odpočíta 495 mm.

Buildex

Montáž na Slovensku

Andrea Töröková | 03.03.2019 reagovať
Ak by som si objednala u Vás skleník aj s dodaním, vykonávate k nemu aj montáž?

Dobrý den, bohužel v současnosti montáže skleníků na Slovensku neprovádíme.

Buildex

Atypický skleník pro strom

Klára Kočicová | 07.10.2018 reagovať
Dobrý den, vážený buildexi, čistě informativně, by nás zajímala cena, kde by se dal objednat, náležitosti, vhodné umístění, vhodná velikost a vhodný tvar, vhodný materiál, i hodící se vybavení pro sklení na pěstování 60 metrového blahočtu ztepilého? PS: Dotaz se vážně ptám čistě informativně a možná do daleké budoucnosti, v žádném případě v současnosti nic neobjednává. Předem děkuji a zdravím, váš zájemce o odpověď dotazu

Dobrý den, tak v tomto případě se musíte nejdříve obrátit na projektovou kancelář a architekty, aby Vám vytvořili projekt. Součástí by měl být i cenový rozpočet. Pak můžete teprv s projektem oslovit výrobce, zda dokážou vyrobit. Bude tam úplně jiná konstrukce a určitě i několik nezávislých větracích systémů, aby strom mohl dýchat. S montáží bude taky problém, musí tam být opravnění pro výškové práce. Děkuji za pochopení, Lenka Hrubá

Buildex

Petr Nerozhodlý | 17.09.2018 reagovať
Tak, a těď babo raď :D Né vážně, díky za kvalitní článek a určitě jej doporučuji přečist i ostatním nerozhodlíkům! Stále nevím, ale minimálně jsem si udělal lepší obrázek o možnostech, jak vybrat nejlepší skleník ;)

Pane Nerozhodlý, děkujeme Vám za slova chvály a snad brzy nedostojíte svému jménu :) 

Buildex

Jáchym Novotný | 12.09.2018 reagovať
Velice užitečný článek, děkuji za něj a doporučuji každému, kdo se chystá koupit nový skleník.

Upřímně děkujeme za pochvalu a těšíme se, že nám například zavoláte, abychom společně vybrali Váš ideální skleník.

Buildex

Odporúčané články

Jakou třídu zatížení zvolit?

Řešíte nákup poklopu, vpusti, mříže nebo odvodňovacího žlabu? Základním kritériem při jejich výběru je zvolit správnou třídu zatížení podle předpokládaného provozu. 

Čítať článok

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Řešíte nákup pergoly, nebo vchodové stříšky, a přemýšlíte, jak ji ukotvíte do zateplené fasády? Představíme vám možné způsoby uchycení, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Čítať článok

Jak vybrat správný kompostér

Při výběru vhodného kompostéru záleží na tom, kde budete kompostovat, jaký materiál a kolik ho bude. Budete-li kompostovat od jara do podzimu, a nebo se stanete oddaným ´kompostovatérem´ a budete třídit odpad během celého roku.

Čítať článok

Kompostování je radost z přírody

Denně vyprodukujeme odpad, který si zaslouží být kompostován, a je velká škoda házet jej rovnou do popelnice. Kompostování je sice kontrolovaný, ale stále přírodní proces a stojí za to být u něj. Odlehčeme koši a získejme produkt, jehož další použití má mysl.

Čítať článok

Hľadáte príslušenstvo k tovaru vo vašom košíku?

Je vám k dispozícii v tejto ponuke.