0

Ako vybrať Top skleník?

Tešili ste sa na nákup nového skleníka, ale nakoniec sa vám zo stovky modelov len zatočila hlava a výber radšej odsúvate na ďaľšiu sezónu? Poďme si stručne prejsť celú problematiku a urobiť si v tom poriadok!

Ako vybrať Top skleník? Alebo, keď sa rozpíše odborník.

Prvá otázka naporúdzi je, či si vybrať tradičné sklo alebo aktuálne veľmi obľúbený polykarbonát, a čo je vlastne lepšie? Odpoveď je stručná, nevieme! Myslené samozrejme s nadsádzkou, ale pravdou je, že odpoveď nie je vôbec ľahká a v podstate by si mal odpovedať každý zákazník sám, poďme teda spoločne nájsť odpoveď.

Polykarbonát alebo sklo?

Áno, toto je potrebné rozmyslieť hneď na začiatku, než vám povieme vlastný názor, radi by sme vás upozornili na fakt, že je potrebné pozorne vážiť informácie, ktoré vám každý predajca dáva, pretože ten, ktorý má v ponuke len plast iste bude preferovať polykarbonátový skleník a opačne ostrieľaný skleníkár nenechá niť suchú na žiadnom pofidérnom plasťáku, čo nevydrží ani nápor rannej rosy. Ponaučenie, než vám niekto začne radiť, pozrite si, čo ponúka, a odhadnite mieru jeho zaujatosti.

Polykarbonátové skleníky subjektívne vnímame ako niečo funkčného, ​​kde hlavný prím hrá výkon produktu, opačne skleníky zo skla sú skôr srdcovou záležitosťou, niečo ako keď si dáte obľúbené pivečko z plastového kelímka alebo z perfektne oroseného pohára.

A teraz konečne trochu faktov. Polykarbonát má predovšetkým výrazne vyšší tepelno-izolačný odpor, teda lepšie drží nakumulované teplo, čo oceníte predovšetkým na začiatku a konci sezóny. Súčasne plastom opláštený skleník možno pomerne úspešne vykurovať, samozrejme v závislosti na hrúbke materiálu a kvalitu izolácie. Polykarbonát je ľahší ako sklo, teda aj nároky na robustnosť nosné konštrukcie sú výrazne nižšie, čo sa značne prepisujú do konečnej ceny, avšak každá minca má tiež svoj rub, a tu je to životnosť, pretože čím tenší oceľový plech je, tým rýchlejšie sa blíži skaza v podobe nemilosrdné korózie. Toto neplatí vždy, pretože na trhu sú aj konštrukcie z hliníkových odliatkov, kde toto tvrdenie je do istej miery vyvracajú. Ďaľšou pomerne dôležitou výhodou je bezpečnosť, máte deti, potom nechcený pád na zasklenie pružným plastom vyvolá maximálne vtipné video do rodinného albumu alebo virálne úspešnú fotku na instagram, v prípade skla už tak veselo nebude. Posledným argumentom potom môže byť jednoduchosť montáže a nenáročnosť na výstavbu betónového základu, ktorý je v prípade serióznej inštalácie skleneného skleníka nevyhnutnosťou.

Zdá sa, že polykarbonát je vo všetkých ohľadoch lepšou voľbou a nie je potrebné čítať ďalej, ale určite tomu tak nie je. Ako vyplynulo z predchádzajúceho odseku, sklenené skleníky majú výrazne, ešte raz, naozaj výrazne, robustnejší rám, predsa len to sklo niečo váži, teda aj celý pocit z konštrukcie je lepší, skúste si niekde pred hobbymarketem otvoriť dvere plastového skleníka, v porovnaní so silným až niekoľko milimetrovým rámom skla je možné prirovnať snáď len k žuvačke s kovbojom. A áno, na funkciu to nemá vplyv, ale ten pocit je nemerateľne iný, pre niekoho zásadný, pre iného absolútne nepodstatný. Ďalej možno prirodzene nadviazať životnosťou, kedy silné rámy starých sklenených mohykánov bežne pamätajú aj historicky menej šťastné chránená obdobie, škoda, že my toľko zabúdame. Teda, áno, sklenený skleník kupujete a staviate na desiatky rokov. Konštrukcia vydrží, sklo vydrží a opačne polykarbonát? Tu je zádrhel alebo skôr vlastnosť UV stability materiálu, ktorá je obmedzená ochranou vrstvou, ktoré sa mechanicky časom odiera a jedného dňa zmizne úplne, no, a potom milý "nesmrteľný" plast zlomíte dvoma prstami, presne ako kúpeľnú oblátku, tak, ako sa tomu neveriacky presvedčil aj sám veľký guru všetkých záhradkárov Filip Čapka v jeho relácii polopate na Českej televízii, kam sme boli nedávno prizvaní ako technický garant pri príprave epizódy na tému oblúkových skleníkov. To znie strašne, že? Ale nebojte, kvalitné vysokogramážny polykarbonát s jasným pôvodom vydrží aj 15 až 20 rokov, záleží na hrúbke a prašnosti prostredia. Záverom teda možno povedať, že sklenený skleník je o niečo komplikovanejší na stavbu a financie, ale to tak pri stavbách, ktoré vydržia aj nejaký ten desaťrok, býva.

 

Tvar skleníka

Záhradné skleníky môžeme v zásade rozdeliť na klasické so sedlovou strechou, medzi ktoré zaraďujeme aj modely takzvane k stene, a ďalej, teraz veľmi obľúbené, skleníky oblúkovej konštrukcie. Rozdiel je v metóde zasklievanie, kedy u klasických skleníkov používame jednotlivé tabuľky skla alebo plastu, a tie osadzujeme do menších rámov rovnako ako pri oknách. Toto riešenie má výhodu v kompaktnosti balení, ľahkej manipulácii a rýchle možnosti výmeny poškodenej časti. Opačne nevýhodou je najmä u plastov možnosť "vyskočenie" tabuľky pri zvýšenom tlaku, miera tohto rizika je závislá na sofistikovanosti technologického riešenia upínacieho systému. Môže sa tak prihodiť, že fúkne vetrík a sused, ktorý nakúpil veľmi výhodne u Alibaby, behá po záhrade a zbiera jednotlivé kúsky polykarbonátu. Kde teda hľadať rozdiel? Práve v systéme upevnenia, ktorý môže byť riešený od obyčajného zasunutie do drážky, cez svorky, po klik systém alebo skrutkovaný spoj cez prítlačnú úchytku. Opäť sa jedná o dôležitý bod, ktorý odporúčame pri výbere sledovať, napríklad klik systém do určitej sily neumožní vypadnutie tabuľky plastu ani pri jeho skrátení v dôsledku prehnutia.

Konečné rozhodnutie

Vidíte sami, že vaša otázka "Ako vybrať skleník?" nemá jasnú odpoveď a naozaj ju nedokážeme zodpovedať, veríme však, že sme načrtli hlavné všeobecné kritériá a body, ktoré by ste si mali pri nákupe myslieť. Výber vysnívaného záhradného skleníka,či sa bude jednať o nekompromisnú mašinu na plodenie vrchovatých debien paradajok a uhoriek, horský vojnový biobunkr alebo doplnok romantickej záhrady v štýle Provence, už necháme na vás.

 

Diskusia

Odosláním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov

Montáž na Slovensku

Andrea Töröková | 03.03.2019 reagovať
Ak by som si objednala u Vás skleník aj s dodaním, vykonávate k nemu aj montáž?

Dobrý den, bohužel v současnosti montáže skleníků na Slovensku neprovádíme.

Buildex

Atypický skleník pro strom

Klára Kočicová | 07.10.2018 reagovať
Dobrý den, vážený buildexi, čistě informativně, by nás zajímala cena, kde by se dal objednat, náležitosti, vhodné umístění, vhodná velikost a vhodný tvar, vhodný materiál, i hodící se vybavení pro sklení na pěstování 60 metrového blahočtu ztepilého? PS: Dotaz se vážně ptám čistě informativně a možná do daleké budoucnosti, v žádném případě v současnosti nic neobjednává. Předem děkuji a zdravím, váš zájemce o odpověď dotazu

Dobrý den, tak v tomto případě se musíte nejdříve obrátit na projektovou kancelář a architekty, aby Vám vytvořili projekt. Součástí by měl být i cenový rozpočet. Pak můžete teprv s projektem oslovit výrobce, zda dokážou vyrobit. Bude tam úplně jiná konstrukce a určitě i několik nezávislých větracích systémů, aby strom mohl dýchat. S montáží bude taky problém, musí tam být opravnění pro výškové práce. Děkuji za pochopení, Lenka Hrubá

Buildex

Petr Nerozhodlý | 17.09.2018 reagovať
Tak, a těď babo raď :D Né vážně, díky za kvalitní článek a určitě jej doporučuji přečist i ostatním nerozhodlíkům! Stále nevím, ale minimálně jsem si udělal lepší obrázek o možnostech, jak vybrat nejlepší skleník ;)

Pane Nerozhodlý, děkujeme Vám za slova chvály a snad brzy nedostojíte svému jménu :) 

Buildex

Jáchym Novotný | 12.09.2018 reagovať
Velice užitečný článek, děkuji za něj a doporučuji každému, kdo se chystá koupit nový skleník.

Upřímně děkujeme za pochvalu a těšíme se, že nám například zavoláte, abychom společně vybrali Váš ideální skleník.

Buildex

Odporúčané články

Gardentec Classic vs. Trjoska

Pojďme společně zjistit, který ze dvou jmenovaných je pomyslným králem mezi obloukovými skleníky na československém trhu. Co myslíte, opravdu vyhraje favorizovaná litevská zarputilost nad neochvějnou sibiřskou zkušeností?

Čítať článok

Bojujete s vlhkostí stavby? Máme řešení

Jedinečný způsob odvětrání vlhkosti a radonu z vaší stavby, který ještě ušetří náklady za beton v podlahách. Jednoduchá a rychlá montáž, kterou zvládnete i jako laik. Jedná se o stavebnici, která vás bude bavit a váš dům si konečně oddechne!

Čítať článok

Proč (ne)koupit skleník skleníků Volya 2DUM

Skleník roku 2015, 2016, 2017 a jasná jednička na všech srovnávačích v kategorii zahradních skleníků. Desítky recenzí a doporučení na odborných fórech, to vše podtrženo skvělou cenou. Kdo vybírá nový skleník, má ihned jasno, toto je správná volba! Nebo je to všechno trošku jinak?

Čítať článok

Vybírám levnou krytinu, která něco vydrží

Typicky si klademe otázku zda, vždy platí přímá úměra mezi kvalitou a cenou, ale platí to i u plastových krytin?

Čítať článok

Hľadáte príslušenstvo k tovaru vo vašom košíku?

Je vám k dispozícii v tejto ponuke.